Mnoho z vás trápí rychle se mastící vlasy a často se mě na jarmarcích ptáte, co s tím. V tomto článku si povíme, proč se vlasy mastí a nabídnu vám několik tipů, jak se s tím vypořádat. Někdy jen změna úhlu pohledu, může značně ulevit.
Zjistit víceV první řadě působí zplihle a nemají objem. Slepují se do pramínků a jsou těžké. Někdo má tento problém pár hodin po umytí hlavy, někomu se stačí projít s rozpuštěnými vlasy po městě. Prach a vítr udělají své. Netrápí to jen puberťáky ve vývinu, maminky po porodu nebo ženy v přechodu. Vliv na to mají nejen hormonální změny, ale i stresové situace a stravovací návyky. To se týká kohokoliv z nás.
Zjistit víceZa vším stojí tvorba mazu v mazových žlázách, které se nachází v pórech celého těla. Díky nim se potíte a tělo se ochlazuje. Udržují pokožku hydratovanou, není tedy suchá, a tak chrání ji i vlasy. Kožní maz totiž zajistí, že se vlasy nebudou lámat a konečky štěpit, což je velmi důležité zejména u namáhaných a barvených vlasů. Problém nastane, když se mazové žlázy tak trochu zblázní a začnou produkovat mazu příliš mnoho. Časté česání hřebenem, pročesávání vlasů prsty a také nošení pokrývky hlavy tento dojem umocňuje a situaci zhoršuje. Jakékoliv hraní si s vlasy (třeba jen z nervozity) stimuluje mazový váček a pohybem se vlasy mastí více než by měly. Pokud takový zlozvyk máte, zkuste jej omezit a vypozorujte změnu, která se bezpochyby dostaví.
Zjistit více• Nelámou se a netřepí se jim konečky.
• Po umytí jsou zářivější než ty suché.
• Dobře se upravují. Po učesání culíku, nemáte do 5 minut kolem hlavy množství jednotlivých rozčepýřených vlásků. Lépe drží culík i pletený cop.
• Zvolte kvalitní kartáč. K těm nejšetrnějším patří kartáče s přírodními prasečími štětinami. Netahají a krásně vlasy rozčešou i malým dětem.
• Zkontrolujte všechnu kosmetiku, kterou na vlasy používáte. V principu u mastných vlasů platí, čím méně, tím lépe. Nevhodný šampon, příliš mnoho gelu, laku nebo tužidla vlasem škodí.
• Snaha předejít mastným vlasům, častějším mytím, je velký omyl. Časté mytí, je impulzem pro mazové žlázy k větší produkci mazu. Posuňte obvyklou dobu mytí o 1-2 dny později a před mytím je důkladně rozčešte. Budete překvapeni, jaký efekt to bude mít. Jednak budou mít po umytí mnohem větší objem a také déle zůstanou čisté.
• Opatrně s kondicionérem. Během mytí se vlasy tzv. otevřou, kondicionér umožní jejich opětovné uzavření, uhlazení a tím je chrání. Pomáhá také jejich snadnému rozčesání. Musíte jej ale užívat s mírou. Aplikujte jej jen do délek vlasů a na konečky. Pokud jej dáte ke kořínkům, vlasy ztěžknou, ztratí objem a jako mastné vypadají hned po umytí.
• Na závěr opláchněte vlasy studenou vodou, uzavírá póry a zamezuje tak maštění vlasů.
• Uschnout je nechte ideálně přirozeně na vzduchu, případně fénujte jen velmi zlehka. Pravidelné fénování, žehlení, kulmování způsobuje přehnané vysušování, podporuje tvorbu mazu v pórech a vlasům neprospívá.
Nejlepší šampon na mastné vlasy je od nepaměti kopřivový šampon. Kopřiva obsahuje látky, které pohlcují nadbytek kožního mazu a tonizují vlasovou pokožku tak, aby se přehnaně nemastila. Ale pozor, při výběru tuhého šamponu, musíte rozlišit mýdlo na vlasy a tuhý šampon. Mýdlo na vlasy má vyšší PH a i když bude kopřivové, tento efekt se nedostaví. Naopak šampon na vlasy má jiné složení pečujících olejů a neutrální PH. Při mytí vlasů nedochází k nadměrnému otevření vlasu, není nutný oplach octem a překyselení pokožky se neutralizuje.
Zjistit víceVelmi častým problémem dnešní doby jsou mastící se vlasy, kdy pokožka současně trpí tvorbou lupů. Pro tento typ pokožky a vlasů je vhodný mátový šampon s neemovým pudrem. Máta je svěží, chladivá a krásně voní, zklidňuje citlivou a problematickou pokožku. Neemový pudr ji zas čistí a detoxikuje, čím zamezuje tvorbě lupů. V tomto případě, občasné fénování vlasům prospívá.
Zjistit víceNejen péče o vlasy má vliv na to, jak vypadají. Velký podíl na tom má i životospráva. Pokud se nám vlasy příliš mastí nebo jsou naopak suché a často nám padají, máme příliš bledou pokožku, křehké nehty a cítíme se často unavení, něco nám zřejmě chybí a šampon to nezachrání. Velký vliv na naši kondici má nadměrná konzumace rafinovaného cukru, smažená jídla nebo alkohol. Proto bychom jejich příjem měli omezit hned úvodem. Naopak, chceme-li se cítit fit a mít i zdravé vlasy, dopřejme svému tělu dostatečný přísun:
• bílkovin – oříšky, semínka, luštěniny (fazole, čočka),
• esenciálních mastných kyselin – chia, konopná, lněná, dýňová, slunečnicová semínka, vlašské ořechy, tučné ryby, avokádo, olivy, olivový a kokosový olej,
• zinku – dýňová semínka, luštěniny, mořské plody, hořká čokoláda, mořské řasy (kombu, wakame, nori)
• železa – hovězí maso, červené fazole, červená řepa, listová zelenina, kopřivy, játra, vejce
• vitamínu D – vejce, tučné ryby a kvalitní rybí oleje, houby, tofu,
• vitamínu B – vejce, játra, mořské plody, maso, ořechy, ovoce, zelenina,
• obyčejné vody - protože jen díky ní je tělo správně hydratované.
Oříšky a semínka den před konzumací namáčejte. Je to snadný způsob, jak zlepšit jejich stravitelnost a vytěžit z jejich konzumace maximum. Suché totiž obsahují enzymové inhibitory, které chrání semena až do vhodné doby na klíčení. Po namočení se tyto látky deaktivují.
Když po ránu vypijete na lačno 0,5 l vlažné vody s několika kapkami citronu, propláchnete kromě žaludku a střev i ledviny a báječně nakopnete organismus do nového dne. Pokud má voda teplotu těla, není tělo namáháno jejím ohříváním ani chlazením. Pokud je voda teplá, zas pomáhá trávení, protože rozmělňuje tuky v pevném skupenství.
Rada na závěr: Přijměte své tělo i své vlasy takové jaké jsou, vnitřní pohoda se projeví jako pohoda vnější. Když něco pořád řešíme, stále nacházíme, co řešit. Někdy je prostě fajn, to pustit, nebo taky „hodit za hlavu“. Držím vám palce!
Zjistit více