Jak si vyrobit roušku

Hledáte fotonávod na jednoduchou roušku? Tak tady jeden je! Na opakované použití, vhodnou do pračky i k žehlení na vysoké teploty

Dobré je mít plán

My jsme pro šití roušek zvolili recyklovaný materiál a to hlavně proto, že je to součást naší životní filosofie. Každý doma jistě najde nepoužívaný šátek, tričko, povlečení, či utěrku. A komu by se chtělo v této chvíli vyrazit do víru velkoměsta pro látku, či tkalouny. Navíc jsme chtěli roušku, kterou budeme moci používat opakovaně, tedy jí prát na vysoké teploty. Důležité je tedy zvolit bavlněný materiál, údaj o tomto obvykle najdeme na štítku.

Co budeme potřebovat?

Navrhuji šicí stroj 🙂 , ale není nezbytně nutný, stačí vám jehla a nit, špendlíky (jdou nahradit kolíčkem na prádlo) a látku na roušku:

Dva čtverce látky 20×20 cm

a dva pruhy látky 90×4,5 cm

A samotný postup…

Zahněte a zašijte protilehlé okraje

vytvořte záhyby roušky na okrajích, které nejsou zahnuté

Přiložte dlouhý pruh látky k okraji roušky a přišijte- v tuto chvíli můžete odstranit špendlíky

roušku otočte a pruhy kolem okraje naohýbejte tak, aby vytvořila zároveň začištění okraje

Stejným způsobem zahněte tento pruh látky po celé délce a prošijte, čímž vytvoříte zavazovací tkalouny

A rouška je hotová

A malý tip na konec

Pokud místo dlouhých pruhů plátna použijete proužky nastříhané ze starého bavlněného trička- viz rouška s černými tkaničkami, ušetříte si prošívání po celé délce, stačí vám přišít je na stranách roušky, takový tkaloun se totiž netřepí a je elastický… ať se dílo vydaří.

A pokud přece jen ruční práce nejsou nic pro vás, nezoufejte, pár jsem jich ušila a vložila do sekce domácnost, protože roušky se na příštích pár měsíců stanou nedílnou součástí každé z našich domácností