Je pro nás ekologie vážná věc, nebo jen hra?

Jak si vlastně stojíme

Slovo ekologie je v současné době používáno ve všech možných tvarech. Chceme žít ekologicky ale každé ohlédnutí do našich nádob na tříděný odpad si říkáme, jak je možný, že toho tolik vyprodukujeme. Téměř každý den používáme automobil, když někam jedeme, míváme ve zvyku stavit se na jídlo na dálničních fast-foodech a sebou si odnést kafe v kelímku. No, nerada bych tady vypisovala všechny prohřešky, které ordinujeme matičce Zemi už tak automaticky, že je nutné se zastavit a vymyslet to jinak.

Rádi bychom používali ekologickou drogerii a úklidové prostředky, ale když ty jedovaté tak pěkně čistí a ještě lépe voní. No vidím to asi takhle, chtít po ekologických čistících prostředcích stejnou účinnost jako po těch chemických je nesmysl, stejně tak, když vyžadujeme jejich parfemaci.

Neekologické složky čistících prostředků do nich nejsou přidávány pro snahu výrobců ničit životní prostředí, ale právě proto, že zvyšují jejich účinnost a také je obohacují o věci, které zákazníci po dlouhé období požadovali (konzistence, vůně, skladovatelnost, trvanlivost), prostě jsou tam proto, že fungují.

Nic naplat, pokud se ale skutečně a vědomě rozhodneme jít cestou, za kterou se nechceme stydět a obhájit jí vzhledem k planetě kterou obýváme, je třeba z některých nároků slevit. A především přemýšlet! Vědět, jaké složky v kosmetice a v úklidových prostředcích běžného použití jsou a jestli jsme ochotni takový přípravek ještě používat, či nikoliv. A studovat! Zjišťovat jak která látka je vyráběná, co vlastně v přípravku zajišťuje a jak je odbouratelná v přírodě.

Jak začít s malými změnami?

Každodenně! Mě při rozhodování pomáhá si položit otázku, zda takovou složku chci mít ve vodě, kterou jsem ochotná zalít zeleninu, jíž pak předložím sobě a své rodině na stůl. Odpověď je obvykle jednoduchá, buď ano, nebo v žádném případě. Tato odpověď pak určuje, co doma používám. Stejným způsobem vyrábím mýdla, kosmetiku a v neposlední řadě i úklidové prostředky pro Vás.

Samostatnou kapitolou pro úklid domácnosti je pak parfemace. Ruku na srdce, kvalitní esenciální olej bych já, a určitě i Vy, byla ochotná v úklidovkách používat, ale jednoduše je jich škoda. A těch levných – tedy chemických se týká rozhodnutí výše zmíněné – zeleninu s tím rozhodně zalévat nechceme, že? Co se tedy vůní týče, doporučuji volit kompromis. Na prádlo otáčející se v sušičce stačí pár kapiček kvalitního esenciálního oleje, které aplikujeme na kapesník, nebo na textilní ubrousek, který hodíte do bubnu společně se sušeným prádlem. Pro ty z Vás, kteří sušičku nepoužívají je dobrým tipem si do rozprašovače připravit trochu esence rozpuštěné v trošce čistého alkoholu a naředěnou vodou a prádlo jím trochu osvěžit po rozvěšení na šňůry, nebo použít při žehlení. Při ostatním úklidu je efektivnější pro provonění Vaší domácnosti difuzér, či pár kapek esence například na keramickou neglazovanou destičku, než bezhlavé lití kvalitních květinových extraktů do vody pro úklid.

A nebojte se vyzkoušet obyčejnou jedlou, či prací sodu, kyselinu citronovou a oživit používání octa, který je mimochodem super přírodní dizinfekce a výborně nahradí i chemickou aviváž. Navíc zjistíte, že vytírat čistou horkou vodou je účinné.

A ještě jedna kacířská myšlenka na dnešní dobu- ne všechno se točí kolem úklidu. Vemte místo pulírování meziskříňových prostor raději děti ven a házejte míč psovi. Užijete si to rozhodně víc, než pobíhání s prachovkou po kvartýru a peskování všech spolubydlících, aby bylo všude dokonale sterilno. Nezapomeňte, že život je o zážitcích, o lásce a o přáteství, ne o dokonalém bytovém designu.

Posílám přání pohodových dní a rychlého, efektivního úklidu… Vaše Hedvika