Atopický ekzém a problematická pokožka vám dokážou změnit život. Pojďme se v tomto článku zaměřit na mýdla, kterými můžete takovou pokožku ošetřovat. Nejen, aby neuškodila, ale aby také prospěla. Je dobré vědět, co taková mýdla obsahují a co jednotlivé složky přináší.
Otevřít administraciAtopický ekzém je chronické kožní onemocnění, které postihuje lidi všech věkových skupin. Je charakteristické suchou a zánětlivou pokožkou, která se projevuje na různých místech těla. Postihuje miminka hned po narození, někoho trápí dlouhodobě a někdo na něj začne trpět z ničeho nic i ve vyšším věku.
Vycházejme z toho, že žádný zdravotní problém z nebe nespadl a ani když to měla naše babička, maminka, či strýček, a tedy máme k tomu předpoklady, neznámá to nutně, že tím musíme trpět také. Naopak rozklíčováním příčiny, je možné změnit důsledek. Avšak vzhledem ke kvalitě potravin a množství chemikálií v prostředí ve kterém žijeme, je dnes velice těžké určit, co naší pokožce vadí a co problémy s ní způsobuje. Čím můžeme ihned začít je to, že budeme pečlivě sledovat všechny změny a snažit se ze svého života odstranit to, co by nám mohlo škodit. Obvykle jedna návštěva lékaře a vyzvednutí zázračné mastičky nestačí a zázraky se nekonají.
Jak atopický ekzém vypadá a jaké jsou jeho příznaky? Atopický ekzém se projevuje suchostí, svěděním, zarudnutím a vyrážkami na pokožce. Častými místy jeho projevu jsou oblasti kolen, loktů, obličeje nebo rukou. Podle intenzity ekzému se ze suché pokožky poměrně rychle může stát mokvavá a otevřená rána.
Zjistit víceKůže je nejen největším orgánem našeho těla (7-10 kg), ale také plní mnoho důležitých funkcí. V první řadě chrání naše tělo před nebezpečnými vnějšími vlivy, udržuje a reguluje teplotu těla, je schopna přijímat různé látky a také vylučovat toxiny a už od narození je hlavním přijímačem informací z okolí. Přibližně 1x za 3 týdny dochází ke kompletní obměně pokožky a za celý lidský život se z kůže sloupe asi 20 kg mrtvých buněk.
Pozastavíme se u vylučování toxinů. Mnoho z vás jistě už zažilo, že během detoxikační kůry, se nám dramaticky zhorší i stav pokožky. Ženám plně stačí i menstruace, ať už za to mohou hormonální změny, nebo jednoduché čištění organismu.
Na vzhledu pokožky se může projevit také oslabení vnitřních orgánů. Proto je nutné dívat se na stav kůže komplexně, ať už na vnější vlivy, jakou kosmetiku používám, v jakých prostředcích peru své prádlo, jakou chemii používám na údržbu svého domova, ale také co jím a v jakém stavu mám vnitřní orgány. V neposlední řadě, v jaké psychické kondici jsem a jak reaguji na podněty z okolí. Protože i vnitřní pohoda má na naše zdraví vliv, který není radno přehlížet.
Co pro vás mohu udělat a já a proč o této problematice píši. Jednak z osobní zkušenosti a zkušeností mých blízkých i zákazníků jsem se s mnoha nežádoucími projevy kůže setkala. A tím, že jsem se vydala na cestu ekologické výroby mýdel a prostředků do domácnosti, se snažím pokrýt požadavky s tímto spojené a vyhovět co nejlépe potřebám lidí, které problematická pokožka trápí. Nezařídím, aby se jako hnojiva na polích nepoužívala chemie, ani vám neudělám psychoterapii (i když povídání u čaje v mé palačinkárně, by mnozí za psychoterapii i docela uznali 😊), ale mohu vám nabídnout aspoň část řešení při péči o vaši pokožku i domácnost.
Zjistit vícePokud trpíte atopickým ekzémem nebo pečujete o někoho, kdo jím trpí, určitě jste už přemýšleli o vhodném mýdle, které by mohlo pomoci se zklidněním potíží spojených s touto nemocí. Ne všechna mýdla jsou vhodná pro lidi s touto kožní chorobou, proto je důležité vybrat takové, které je šetrné k pokožce a nedráždí ji. Solné mýdlo se může ukázat jako skvělá volba.
Totiž lidé s problematickou pokožkou mívají obvykle velmi pozitivní zkušenosti během pobytu u moře, kdy se často většina problémů velmi zmírní anebo sama odezní. Mořská voda sama o sobě působí dezinfekčně a hojivě na ekzémy, kožní infekce, záněty, plísně i drobná poranění. Stejně tak působí mořská sůl. Proto pro péči o atopickou pokožku doporučujeme naši solnou řadu mýdel, která obsahují až 40 % mořské soli. Jsou vhodná pro ošetření rukou i celého těla.
Solná mýdla obsahují minerály z mořské soli, které mají přirozeně hojivé a protizánětlivé účinky. Díky své VYVÁŽENÉ HODNOTĚ PH a jemnému složení NEVYSUŠUJÍ POKOŽKU, ale naopak pomáhají udržovat její hydrataci. Solná mýdla také pomáhají odstraňovat odumřelé buňky a zklidňují svědění a podráždění.
Dalšími složkami těchto mýdel je 24 % pečujících olejů v BIO kvalitě a do mýdla jsou přidávány po skončení zmýdelnění (saponifikace), aby se v nich uchovaly jejich jedinečné, vyživující vlastnosti. Celá výroba probíhá ručně unikátní metodou za tepla, bez použití palmového oleje a konzervantů.
Jaké pečující oleje to jsou?
Použito je ve všech třech mýdlech solné řady. Je to rostlinný tuk, který se vyrábí z divokého sběru semen máslovníku afrického. Tyto ořechy sbírají africké ženy ručně a poté několik hodin vaří. Má vlastní přirozenou vůni po oříšcích a jeho barva může být různá od slonovinové, žluté až po nazelenalou. Vyživuje a zklidňuje velmi suchou a citlivou pokožku těla.
Proč jej používám do tuhých mýdel vhodných i na ekzém?
• Regeneruje a hydratuje pokožku těla, zvyšuje její elasticitu, zpomaluje proces stárnutí a chrání ji před nepříznivými vlivy prostředí.
• Podporuje přirozenou obranyschopnost, má protizánětlivé a hojivé účinky.
• Obsahuje hojně nenasycené mastné kyseliny a vitamíny A, D, E a F. Vitamín E (tokoferol) je nejdůležitější antioxidant v těle. Chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů.
• Je zvláště vhodné pro nejcitlivější pokožku kojenců, pro atopickou dermatitidu, ekzémy, lupénku i pro alergiky.
Kakaové máslo s tím klasickým máslem nemá vůbec nic společného a nevypadá ani jako vláčná čokoláda, jak bychom si mohli mylně představovat. Ve skutečnosti je to tuhý nažloutlý rostlinný tuk s jemnou aromatickou vůní, který vzniká lisováním rozdrcených pražených kakaových bobů.
Proč je tak přínosnou složkou mýdla pro citlivou pokožku?
• Obsahuje velké množství antioxidantů a je mimořádně bohaté na vitamín E.
• Chrání a hydratuje pokožku.
• Pro atopickou pokožku, různé druhy ekzémů nebo dermatitidu, je kakaové máslo tím pravým ochráncem, protože obsahuje polyphenol, který zabraňuje produkci imunoglobulinu, který dermatitidy způsobuje.
SOLNÉ MÝDLO BÍLÁ PANÍ - pro nejvíce postižené atopiky i na ekzém u dětí, je vhodná nejčistší forma solného mýdla, a to neparfémovaná Bílá paní. Pečující oleje jsou v tomto mýdle zastoupeny Fair Trade BIO kakaovým máslem a BIO bambuckým máslem lisovaných za studena v množství po dvanácti procentech od každého.
SOLNÉ MÝDLO KRÁLOVNA RŮŽÍ - pro větší požitek nabízíme solné mýdlo s kvalitním BIO esenciálním olejem z růžového dřeva. Toto mýdlo se vyznačuje jemnou a krásnou vůní. Pečující oleje jsou stejně jako v Bílé paní zastoupeny Fair Trade BIO kakaovým máslem a BIO bambuckým máslem lisovaných za studena v množství po 12 % od každého.
SOLNÉ MÝDLO KRÁLOVNA JIHU
Luxusní solné mýdlo s kvalitním BIO esenciálním olejem z levandule a bergamotu a obsahem 40 % mořské soli. Pečující oleje jsou zastoupeny Fair Trade BIO bambuckým máslem z divokého sběru lisovaným za studena a extra panenskou olivou v množství po dvanácti procentech od každého. Olivový olej má vynikající hydratační vlastnosti. Obsahuje antioxidanty, které chrání pokožku před poškozením volnými radikály, před předčasným stárnutím i poškození sluncem.
Adekvátní péče a mýdlo mohou výrazně pomoci zlepšit stav pokožky. Vyhýbejte se agresivním mýdlům a kosmetice s vysokým obsahem parfémů a chemikálií. Důležité je však vybrat nejen vhodné mýdlo, ale také vhodné mycí a prací prostředky. O těch tento článek nehovoří, ale vyrábím je také.
Co nejde opomenout, je strava. K minimalizaci podnětů, které mohou zhoršit stav pokožky, patří i volba správných potravin. Nenazvala bych to dietou, říkejme tomu životní styl. Dietu vnímám jako něco dočasného, což změna stravy u lidí s problematickou pokožkou být nemusí. Nejjednodušší radou zřejmě bude: Vyvarujte se „3 bílých věcí“ = BÍLÝ CUKR, KRAVSKÉ MLÉKO, BÍLÁ (PŠENIČNÁ) MOUKA. Nahraďte je naopak „zelenými věcmi“ (zelenina, saláty…), ovoce, maso.
Ale opět, důležité si je uvědomit, že neexistuje univerzální řešení, které by fungovalo pro všechny postižené atopickým ekzémem stejně. Každý jedinec je jedinečný a může vyžadovat individuální přístup. Pokud máte chronické potíže s atopickým ekzémem, vždy se poraďte s dermatologem.
V domácnosti, ve které žijeme, bychom měli používat co nejméně chemie nejen kvůli sobě, ale i z ohleduplnosti vůči přírodě a budoucím generacím. A co se stravování týká, tak by mělo také být samozřejmostí, že jíme to, co nám prospívá. Potom už zbývá dát do pořádku jen to, co se děje v našem nitru a co naplat, s tím je na konec nejvíce práce.