Posted on Napsat komentář

Jak si vyrobit roušku

Hledáte fotonávod na jednoduchou roušku? Tak tady jeden je! Na opakované použití, vhodnou do pračky i k žehlení na vysoké teploty

Dobré je mít plán

My jsme pro šití roušek zvolili recyklovaný materiál a to hlavně proto, že je to součást naší životní filosofie. Každý doma jistě najde nepoužívaný šátek, tričko, povlečení, či utěrku. A komu by se chtělo v této chvíli vyrazit do víru velkoměsta pro látku, či tkalouny. Navíc jsme chtěli roušku, kterou budeme moci používat opakovaně, tedy jí prát na vysoké teploty. Důležité je tedy zvolit bavlněný materiál, údaj o tomto obvykle najdeme na štítku.

Co budeme potřebovat?

Navrhuji šicí stroj 🙂 , ale není nezbytně nutný, stačí vám jehla a nit, špendlíky (jdou nahradit kolíčkem na prádlo) a látku na roušku:

Dva čtverce látky 20×20 cm

a dva pruhy látky 90×4,5 cm

A samotný postup…

Zahněte a zašijte protilehlé okraje

vytvořte záhyby roušky na okrajích, které nejsou zahnuté

Přiložte dlouhý pruh látky k okraji roušky a přišijte- v tuto chvíli můžete odstranit špendlíky

roušku otočte a pruhy kolem okraje naohýbejte tak, aby vytvořila zároveň začištění okraje

Stejným způsobem zahněte tento pruh látky po celé délce a prošijte, čímž vytvoříte zavazovací tkalouny

A rouška je hotová

A malý tip na konec

Pokud místo dlouhých pruhů plátna použijete proužky nastříhané ze starého bavlněného trička- viz rouška s černými tkaničkami, ušetříte si prošívání po celé délce, stačí vám přišít je na stranách roušky, takový tkaloun se totiž netřepí a je elastický… ať se dílo vydaří.

A pokud přece jen ruční práce nejsou nic pro vás, nezoufejte, pár jsem jich ušila a vložila do sekce domácnost, protože roušky se na příštích pár měsíců stanou nedílnou součástí každé z našich domácností

Posted on Napsat komentář

Je pro nás ekologie vážná věc, nebo jen hra?

Jak si vlastně stojíme

Slovo ekologie je v současné době používáno ve všech možných tvarech. Chceme žít ekologicky ale každé ohlédnutí do našich nádob na tříděný odpad si říkáme, jak je možný, že toho tolik vyprodukujeme. Téměř každý den používáme automobil, když někam jedeme, míváme ve zvyku stavit se na jídlo na dálničních fast-foodech a sebou si odnést kafe v kelímku. No, nerada bych tady vypisovala všechny prohřešky, které ordinujeme matičce Zemi už tak automaticky, že je nutné se zastavit a vymyslet to jinak.

Rádi bychom používali ekologickou drogerii a úklidové prostředky, ale když ty jedovaté tak pěkně čistí a ještě lépe voní. No vidím to asi takhle, chtít po ekologických čistících prostředcích stejnou účinnost jako po těch chemických je nesmysl, stejně tak, když vyžadujeme jejich parfemaci.

Neekologické složky čistících prostředků do nich nejsou přidávány pro snahu výrobců ničit životní prostředí, ale právě proto, že zvyšují jejich účinnost a také je obohacují o věci, které zákazníci po dlouhé období požadovali (konzistence, vůně, skladovatelnost, trvanlivost), prostě jsou tam proto, že fungují.

Nic naplat, pokud se ale skutečně a vědomě rozhodneme jít cestou, za kterou se nechceme stydět a obhájit jí vzhledem k planetě kterou obýváme, je třeba z některých nároků slevit. A především přemýšlet! Vědět, jaké složky v kosmetice a v úklidových prostředcích běžného použití jsou a jestli jsme ochotni takový přípravek ještě používat, či nikoliv. A studovat! Zjišťovat jak která látka je vyráběná, co vlastně v přípravku zajišťuje a jak je odbouratelná v přírodě.

Jak začít s malými změnami?

Každodenně! Mě při rozhodování pomáhá si položit otázku, zda takovou složku chci mít ve vodě, kterou jsem ochotná zalít zeleninu, jíž pak předložím sobě a své rodině na stůl. Odpověď je obvykle jednoduchá, buď ano, nebo v žádném případě. Tato odpověď pak určuje, co doma používám. Stejným způsobem vyrábím mýdla, kosmetiku a v neposlední řadě i úklidové prostředky pro Vás.

Samostatnou kapitolou pro úklid domácnosti je pak parfemace. Ruku na srdce, kvalitní esenciální olej bych já, a určitě i Vy, byla ochotná v úklidovkách používat, ale jednoduše je jich škoda. A těch levných – tedy chemických se týká rozhodnutí výše zmíněné – zeleninu s tím rozhodně zalévat nechceme, že? Co se tedy vůní týče, doporučuji volit kompromis. Na prádlo otáčející se v sušičce stačí pár kapiček kvalitního esenciálního oleje, které aplikujeme na kapesník, nebo na textilní ubrousek, který hodíte do bubnu společně se sušeným prádlem. Pro ty z Vás, kteří sušičku nepoužívají je dobrým tipem si do rozprašovače připravit trochu esence rozpuštěné v trošce čistého alkoholu a naředěnou vodou a prádlo jím trochu osvěžit po rozvěšení na šňůry, nebo použít při žehlení. Při ostatním úklidu je efektivnější pro provonění Vaší domácnosti difuzér, či pár kapek esence například na keramickou neglazovanou destičku, než bezhlavé lití kvalitních květinových extraktů do vody pro úklid.

A nebojte se vyzkoušet obyčejnou jedlou, či prací sodu, kyselinu citronovou a oživit používání octa, který je mimochodem super přírodní dizinfekce a výborně nahradí i chemickou aviváž. Navíc zjistíte, že vytírat čistou horkou vodou je účinné.

A ještě jedna kacířská myšlenka na dnešní dobu- ne všechno se točí kolem úklidu. Vemte místo pulírování meziskříňových prostor raději děti ven a házejte míč psovi. Užijete si to rozhodně víc, než pobíhání s prachovkou po kvartýru a peskování všech spolubydlících, aby bylo všude dokonale sterilno. Nezapomeňte, že život je o zážitcích, o lásce a o přáteství, ne o dokonalém bytovém designu.

Posílám přání pohodových dní a rychlého, efektivního úklidu… Vaše Hedvika

Posted on Napsat komentář

Žínky a houbičky z juty

ekologická žínka

Jistě jste v našem sortimentu narazili na houbičky a žínky uháčkované z jutového provázku. Jejich výrobu jsem započala, stejně jako výrobu mýdel, z osobní potřeby najít ekologickou alternativu komerčním výrobkům. Především mě tížila spotřeba molitanových houbiček na nádobí. Tyto houbičky rozhodně nejsou přírodní a navíc se často v domácnosti musí obměňovat. O mikrobiologickém životě uvnitř nich se ani neodvažuji přemýšlet. Naproti tomu juta jako přírodní materiál při správné péči vydrží poměrně dlouho. Na konci své cesty to není toxický odpadek, nezapáchá a dá se opakovaně prát v pračce, což ostatně i doporučuji.

Na výrobu každé houbičky používám přírodní jutový provázek, tedy lýko ze stonků jutovníku tobolkovitého, a obyčejný háček. V současné době v sortimentu najdete dva výrobky. Houbičku na nádobí, která je opatřena očkem pro zavěšení na baŽínky terii. A žínku která má velké očko na zavěšení v koupelně, samozřejmě oba produkty lze používat i jiným, než doporučeným způsobem. Na čištění a mytí všeho a všude.

Další výhodou jutových houbiček a žínek je, že po skončení své služby je bez obav můžete hodit do kompostu. během několika měsíců zetlejí společně s ostatním rostlinným materiálem a budou žít v jiné podobě dál.

Jsou to produkty, které plnohodnotně nahrazují molitanové a pěnové komerční výrobky a přitom si jeden nemusí dělat výčitky o další odpad, který po něm zůstane.

Mytí zdar Vám přeje Hedvika

Posted on Napsat komentář

Výroba mýdla za tepla, aneb Hot Process

výroba mýdla za tepla

Protože ho miluju! Ne, ale teď vážně, rozdíl mezi výrobou mýdla za tepla a za studena, neboli CP a Hot Process (HP) je překvapivě v teplotě. Pokud vás zajímá domácí výroba mýdla, tak jste již určitě na tyto názvy ve svém hledání narazili.

Výhody a nevýhody

Do velkých výhod CP řadíme jeho jednoduchost, přehlednost a dobré výrobní výsledky i pro úplné začátečníky. Bezesporu do benefitů této metody je nutné zařadit také obrovský potenciál vytvořit nádherný design. Pro CP metodu existuje mnoho krásných technik, ve kterých výrobci mýdla po celém světě dokonce soutěží. Podívaná je to vskutku překrásná….

Výroba mýdla za tepla

Naproti tomu HP je metoda, kterou bych začátečníkovi rozhodně na rozjezd jeho mýdlopokusů nedoporučila. Je zde velká nutnost, aby odhodlaný tvůrce měl již povědomí, jak výroba mýdla probíhá. Příprava receptury je v podstatě stejná jako u výroby mýdla za studena, ale zde veškerá podobnost končí. Ano, mýdlo se v tento okamžik „vaří“. Dokonce zde může nastat takzvaná vulkanická reakce, kdy mýdlová hmota vzkypí a důstojník s míchacím nástrojem musí hmotu ukáznit a vrátit hezky zpátky do výrobní nádoby.

Po ukončení saponifikace, tedy v okamžik, kdy je veškerý hydroxid hezky navázaný na všechen olej a mýdlo je hotové a bezpečné. Nastává hlavní chvilka slávy pro HP mýdlo a to je jeho výživná složka, tu totiž naplánujeme přidat až v okamžik, kdy je vše hotové a tedy nám hydroxid neničí tyto velmi vzácné a samozřejmě i drahé suroviny. Do výživné části je tedy žádoucí přidávat oleje lisované za studena a esenciální oleje v top kvalitě. S velkými designovými kreacemi je třeba nepočítat, i když i v této metodě existují tvůrci, kteří se vypracovali na celkem slušný vzhled výsledných produktů. Na konci procesu tedy do formy putuje mýdlo, které je z chemického hlediska již hotové.

Co mají společného

Jediné v čem si CP a HP mýdla schodně libují je doba zrání. Každá metoda k tomu má odlišný důvod. Zatímco mýdlo vyrobené metodou za studena dobu zrání využívá k ustálení chemických i fyzikálních procesů, troufám si říci, že mýdlo vyrobené metodou za tepla si při zrání řeší jen fyzikální stav. Tedy zbavuje se vodní složky, vytváří si krystalickou mřížku a tvrdne, tedy stává se trvanlivějším….

krásné mýdločasy Vám přeje Hedvika
Mydlárna Bohemikus

Posted on Napsat komentář

Obyčejně neobyčejné mýdlo na praní

Mýdlo na praní s francouzským jílem 80g

Když se řekne mýdlo na praní, tak co? Jde v podstatě o to nejvíc nejobyčejnější mýdlo, po staletí vyráběné z odpadních tuků, mnohdy ani nevonělo, spíše naopak, ale svůj účel, tedy vyprat, splňovalo téměř vždy.

Co od tohoto produktu čekáme v dnešní moderní době? Určitě tedy aby fungovalo, tedy pěnilo a odmašťovalo, ve skutečnosti jde o fyzikální jev, kdy mýdlo- tedy tenzid zruší, nebo zmírní povrchové napětí vláken textilu a tedy je možné je vyprat. A protože ani dneska za mýdlo na praní nechceme vydávat horentní sumy, zároveň však máme vyšší nároky, než ve starých dobách, kafilerní tuk nahradily alespoň z části tuky rostlinné, bohužel kvůli ceně a také kvůli jeho výborným vlastnostem se jedná většinou o tuk palmový. 

Pokud se tedy chceme vyhnout živočišnému tuku a také palmovému, tak mýdlo na praní z kokosového oleje je jednou z možností, jak na to. No jo, jenže i u takhle základního jednodruhového mýdla jde využít pár fíglů a tak se na ně pojďme podívat:

-Tvrdá voda- trik je použít citrát, který si poradí s praním i ve velmi tvrdé vodě a rozpouští vápenaté složky, tedy se neusazují na prádle(které by jejich vlivem bylo zašedlé) ani na pračce, kde vodní kámen dokáže potrápit nejednu hospodyňku, či opraváře.

-Zlepšení vlastností pracího mýdla pomůže i proces výroby, v mé dílně vznikají mýdla horkým procesem, tedy mýdlo je hotové, tedy neobsahuje žádný nezreagovaný hydroxid již v okamžiku, kdy ho liji do formy (ve studeném procesu mýdla musí ještě minimálně měsíc zrát aby volný hydroxid byl zneutralizován)

-Trocha jílu nikdy nemůže škodit- do pracích mýdel jsou jíly doslova malým zázrakem, Terre de Sommiéres je jíl, který má výborné absorbční schopnosti a napomáhá k odmaštění tkanin, proto ho v mých mýdlech na praní vždycky najdete 

Krásné a účinné praní Vám přeje Hedvika