Obyčejně neobyčejné mýdlo na praní

Když se řekne mýdlo na praní, tak co? Jde v podstatě o to nejvíc nejobyčejnější mýdlo, po staletí vyráběné z odpadních tuků, mnohdy ani nevonělo, spíše naopak, ale svůj účel, tedy vyprat, splňovalo téměř vždy.

Co od tohoto produktu čekáme v dnešní moderní době? Určitě tedy aby fungovalo, tedy pěnilo a odmašťovalo, ve skutečnosti jde o fyzikální jev, kdy mýdlo- tedy tenzid zruší, nebo zmírní povrchové napětí vláken textilu a tedy je možné je vyprat. A protože ani dneska za mýdlo na praní nechceme vydávat horentní sumy, zároveň však máme vyšší nároky, než ve starých dobách, kafilerní tuk nahradily alespoň z části tuky rostlinné, bohužel kvůli ceně a také kvůli jeho výborným vlastnostem se jedná většinou o tuk palmový. 

Pokud se tedy chceme vyhnout živočišnému tuku a také palmovému, tak mýdlo na praní z kokosového oleje je jednou z možností, jak na to. No jo, jenže i u takhle základního jednodruhového mýdla jde využít pár fíglů a tak se na ně pojďme podívat:

-Tvrdá voda- trik je použít citrát, který si poradí s praním i ve velmi tvrdé vodě a rozpouští vápenaté složky, tedy se neusazují na prádle(které by jejich vlivem bylo zašedlé) ani na pračce, kde vodní kámen dokáže potrápit nejednu hospodyňku, či opraváře.

-Zlepšení vlastností pracího mýdla pomůže i proces výroby, v mé dílně vznikají mýdla horkým procesem, tedy mýdlo je hotové, tedy neobsahuje žádný nezreagovaný hydroxid již v okamžiku, kdy ho liji do formy (ve studeném procesu mýdla musí ještě minimálně měsíc zrát aby volný hydroxid byl zneutralizován)

-Trocha jílu nikdy nemůže škodit- do pracích mýdel jsou jíly doslova malým zázrakem, Terre de Sommiéres je jíl, který má výborné absorbční schopnosti a napomáhá k odmaštění tkanin, proto ho v mých mýdlech na praní vždycky najdete 

Krásné a účinné praní Vám přeje Hedvika